Gratis nieuwsbrief

Olieprijs zakt 8% op Iran-hoop

Zwart olievat en metalen stembus op een havenkade, met een olietanker op het water.

De olieprijs heeft aan de vooravond van de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen een scherpe duikvlucht gemaakt. Nadat bekend werd dat president Trump bereid zou zijn om diplomatie rond Iran meer tijd te geven, kelderde een vat Brent-olie maandag met circa 8 procent richting de 103 dollar en zakte Amerikaanse WTI-olie met ruim 6,5 procent tot onder de 96 dollar. Ondertussen loopt de spanning op de obligatiemarkt op nu techreuzen Alphabet en Amazon dit jaar al voor 29,5 miljard euro aan Europese schulden hebben uitgegeven, zo analyseert Ipek Ozkardeskaya, Senior Analyst bij Swissquote, op 3 november 2026.

Marktcommentaar Swissquote (3 november 2026)OLIEPRIJS KELDERT VOOR AMERIKAANSE STEMBUSGANG & RENTES BLIJVEN HOOG

⏱️ De Analyse in 30 seconden

  • 🛢️ Olie Keldert op Diplomatiek Signaal: Brent verloor circa 8% richting $ 103 en WTI zakte meer dan 6,5% tot onder $ 96 na berichten dat Washington onderhandelingen met Iran meer tijd gunt.
  • 🗳️ Twee Verkiezingsscenario’s: Democratische winst in het Congres vergroot de druk voor de-escalatie rond de Straat van Hormuz, terwijl Republikeinse winst de patstelling kan verlengen.
  • 🏦 Centrale Banken Verhogen Door: Australië verhoogde de rente vandaag met 0,25 procentpunt en de Bank of England volgt naar verwachting aanstaande donderdag met eenzelfde stap.
  • 💶 Big Tech Overspoelt Euro-Schuldenmarkt: Alphabet leende dit jaar al een recordbedrag van € 15 miljard in euro’s (en samen met Amazon € 29,5 miljard). Amerikaanse Big Tech-bedrijven als groep waren volgens de ECB, op basis van gegevens tot en met 20 augustus, goed voor bijna 10% van de bruto in euro luidende obligatie-uitgifte door niet-financiële ondernemingen.

1. Hoe de Amerikaanse stembusgang vandaag de olieprijs stuurt

De forse daling van de olieprijs zorgde maandag voor lagere obligatierentes en opluchting op de wereldwijde aandelenbeurzen — met uitzondering van de technologiesector, waar de zorgen over de hoge AI-rekeningen bleven overheersen. Volgens Ozkardeskaya verandert de verkiezingsuitslag van vandaag weinig aan het binnenlandse Amerikaanse olieproductiebeleid, maar loopt het effect op de energiemarkt rechtstreeks via het conflict met Iran.

Volgens cijfers van Bloomberg exporteren de Arabische Golfstaten inmiddels alweer bijna evenveel olie als vóór het uitbreken van de oorlog. De vraag of de geopolitieke risicopremie verder uit de olieprijs loopt, hangt af van de nieuwe machtsverhouding in het Amerikaanse Congres:

🗳️ De Amerikaanse Midterms & De Schuldenrekening in Cijfers (Swissquote)
Onderwerp / Scenario Kerncijfer / Besluit Betekenis voor Olie, Rente en Valuta
🟢 Scenario 1: Democraten Winnen Controle over 1 of 2 kamers (vanaf januari) Strengere controle op oorlogsbudget en druk voor diplomatie rond Straat van Hormuz; spotprijs olie kan sneller dalen.
🔴 Scenario 2: Republikeinen Houden Macht Minder politieke obstakels voor regering-Trump Minder politieke haast om benzineprijzen te drukken na de verkiezingen; kans op aanhoudende patstelling in het Midden-Oosten.
🏦 Centrale Banken (RBA & BoE) +25 basispunten verhoging Australië (RBA) verhoogde vandaag met 0,25%-punt; Bank of England volgt naar verwachting op donderdag.
💶 Euro-Schuldengolf Big Tech € 29,5 Miljard (Alphabet & Amazon) Alphabet leende een record van € 15 mrd in euro’s (Amazon € 14,5 mrd); VS-tech is goed voor bijna 1 op de 10 euro’s bedrijfsschuld.

2. Waarom Alphabet en Amazon de Europese rentemarkt zwaar belasten

Wie verder kijkt dan de verkiezingsdag, ziet dat centrale banken wereldwijd de rente blijven verhogen om de door energie aangewakkerde inflatie te bestrijden. Zo verhoogde de centrale bank van Australië vandaag de rente met 25 basispunten en volgt de Bank of England naar verwachting donderdag met eenzelfde stap. Bovenop die renteverhogingen en de hoge overheidstekorten komt nu nog een nieuwe drukfactor: de enorme obligatie-uitgiftes van Amerikaanse techreuzen om hun AI-datacenters te bekostigen.

Volgens cijfers van Bloomberg plaatste Alphabet onlangs voor nog eens 6 miljard euro (6,7 miljard dollar) aan obligaties op de Europese markt, na een eerdere lening van 9 miljard euro in mei. Met een totaal van 15 miljard euro in één kalenderjaar is het moederbedrijf van Google nu de grootste zakelijke lener in euro’s ooit binnen één jaar, waarmee het Amazon (dat in maart 14,5 miljard euro ophaalde) van de troon stoot. Samen haalden Alphabet en Amazon dit jaar wereldwijd al 29,5 miljard euro, 9,75 miljard Britse pond, 22,5 miljard Canadese dollar, 5,855 miljard Zwitserse frank, 5,6 miljard Australische dollar en 576,5 miljard Japanse yen op. Uit cijfers van de ECB (tot en met 20 augustus) blijkt dat Amerikaanse Big Tech-bedrijven dit jaar maar liefst bijna één op de tien euro’s van de bruto in euro luidende bedrijfsobligatie-uitgifte buiten de financiële sector hebben opgeëist.

3. Waarom een dure dollar de olieprijs alsnog kan afremmen

Die massale vraag naar kapitaal kan de financieringskosten en staatsrentes verder omhoog duwen. In een wereld met hogere rentes en dure energie zijn volgens Swissquote vooral de munten in het voordeel van landen die een sterke economische groei combineren met weerbaarheid tegen hogere leenkosten — met de Amerikaanse dollar voorop.

Conclusie: Als de Amerikaanse dollar verder stijgt dankzij hogere reële rentes en robuuste groei, wordt ruwe olie automatisch duurder voor kopers die met andere valuta betalen, wat de wereldwijde vraag mogelijk afremt. Hoewel de verkiezingsuitslag van vandaag geen scheepvaartroutes kan heropenen of kapotte infrastructuur kan repareren, bepaalt de stembusgang in de komende uren wel of de politieke deur naar normalere olieleveringen verder opengaat of juist dichtslaat.

Bron: Ipek Ozkardeskaya, Senior Analyst bij Swissquote (3 november 2026) / Bloomberg / ECB

Koersvast bij politieke en geopolitieke schokken

Laat uw strategie meebewegen zonder emotie

Wanneer de olieprijs op één dag met 8 procent keldert door politieke uitspraken en de Amerikaanse verkiezingen voor grote uitslagen op de energie- en rentemarkt zorgen, handelt ons geautomatiseerde systeem strikt op wiskundige trendregels.

Bekijk de Geautomatiseerde Strategie

Facebook
X
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

Laat een reactie achter

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *